Které město v České republice je známé svým pivem? Ano, je to Plzeň a právě stejnojmenný (Plzeňský) kraj ukrývá krásy Konstantinových lázní.
Pojďme si přiblížit jejich historii, resort a celkově okolní místa, která by mohla stát za návštěvu, pokud sem zrovna zavítáte.
Možná jsou to lázně právě pro vás!
Nyní se podívejme na historiii Konstantinových lázní.
První zmínky o pramenu sahají do 16. století. V doložených dokumentech se píše o tzv. „smraďochovi.“, což byl tehdejší název pro pramen, který páchne právě vysoce obsaženým sirovodíkem.
První lázeňská budova zde ale stála až roku 1803. Měla pět lázeňských kabin, 22 pokojů a postavili ji sedláci z nedaleké vsi Nová ves.
V roce 1837 koupil celý tehdejší resort kníže Konstantin z Lövensteinu. Dnešní název tedy logicky přísluší této historické osobě, o které moc informací na internetu nenajdete. V době onoho Konstantina se zde díky sirovodíkovým vodám léčila s velkým úspěchem padoucnice (epilepsie).
V roce 1837 se rod vzdává lázní, které přebírá majitel plzeňské společnosti, JUDr. Pankraz.
O tři roky později je dostavěná další lázeňská budova, a to konkrétně uprostřed tehdejšího parku. Tato lázeňská budova se nazývala Prusík.
V roce 1847 zde došlo k celkovému rozšíření komplexu. Byla vystavěna kaple svaté Panny Marie, na okraji se rozrůstala obec a pět pramenů.
Tyto prameny jsou: Karlův, Žofiin, Františkův, Skalní a Giselin.
Co se týče lékařských procedur, tak prvním lékařem, který působil na tomto místě byl MUDr. Dlouhý. Lidé se zde léčili hlavně s epilepsií, revmatismem, nemocemi oběhového a trávicího ústrojí. Procedury se skládaly z pitných kúr, koupelí a slatinných zábalů.
K velkému rozsahu dospěly Konstantinovy Lázně ve chvíli, kdy se v roce 1901 napojila k místu železniční síť. Vedla sem právě trať Plzeň-Cheb. V tuto dobu došlo samozřejmě k plošnému rozšíření – hotely, vily, koupaliště po první světové válce, vodovod, kino a elektrické vedení.
V roce 1928 se konala přestavba původní jednopatrové hlavní budovy do dnešní podoby.
Velmi často docházelo mezi válkami ke střídání majitelů a druhů návštěvníků. V jednu chvíli se lázně dokonce soustředily pouze na ženské nemoci (konkrétně mezi válkami).
Po 2. světové válce se Konstantinovy Lázně začaly soustřeďovat pouze na léčení nemocí oběhového systému. A právě v tuto dobu byli hlavní budova a pramen pojmenované po MUDr. Bohumilu Prusíkovi (zmiňovaný název Prusík), který byl pro ono místo důležitým kardiologem.
1. května 1992 se lázně staly majetkem společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, a.s.
Pro začátek si musíme ujasnit, že tyto lázně jsou mnohem menší než jiné v naší krásné republice. Lázně Karlovy Vary, Mariánské Lázně nebo například Luhačovice jsou známé svou velikostí, svou slávou. Konstantinovy Lázně na druhou stranu nabízejí poklidný pobyt v klidné oblasti, která si nese také svou část historického vyprávění.
Jak jsme již zmínili, je zde pět pramenů. Na obrázku výše máme tradiční pramen, který byl známý jako „Smraďoch“.
V areálu Konstantinových Lázní (z hlediska obce) je hlavní lázeňská budova, která je plně funkční a probíhají v ní procedury dodnes. Jen si to představte – sedět v budově, která je na svém místě již stovky let, kolik akcí tam proběhlo, kolik lidí se zde vyléčilo. Nám upřímně to přijde až poetické.
Nedaleko je samozřejmě nádherný přírodní park, ve kterém můžete navštívit další menší vyústění pramenů v podobě kohoutků.
Na levé straně vidíte Konstantina, díky němuž nesou Konstantinovy Lázně své jméno.
Jeho počáteční majetnictví odstartovalo příběh nejmenších lázní v České republice.
Na obrázcích níže si můžete všimnou Prusíkova pramenu. Pozorný čtenář by mohl poznat, že jsem před tím žádný Prusíkův pramen nejmenoval, jen hlavní budovu nesoucí toto jméno. Neznámo proč nese tento pramen dva názvy – někteří mu říkají Karlův, jiní Prusíkův. Nejspíš jde o známost, či neznámost místní historie lázní.
Krajské město Plzeň – Možná to někomu nepřijde jako nejmoudřejší možnost, ale toto město nabízí jistě mnoho zajímavých míst, které mohou s historií také souviset. Vzdálenost je pouhých 40 km.
Zřícenina hradu Krasíkov – Zřícenina ležící západně od Plzně. Je to vrch s kaplí a zřícenou věží. Toto místo bylo osídlené již v pravěku. První dochované zmínky se našly v obci Krasíkov a sahají do roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.
Zřícenina hradu Gutštejn – Ve 14. století založil tento hrad rod Gutštejnů. Tento rod vymřel roku 1747, ale hrad byl podle písemných podkladů neobydlený od 16. století neznámo proč. Tato zřícenina je na své staří ve velmi dobrém stavu, který stojí za návštěvu.
Amálčina mýdlárna – Nebyl by to výlet bez suvenýrů. Máme-li si však vybrat něco, co sedí ke vzpomínce na lázně, měl by to být určitý bioprodukt. Právě proto je Amálčina mýdlárná vhodným místem, kde si můžeme koupit mýdla bez konzervantů a zbytečné (pro kůži nešetrné) chemie. A kde ji najdete? Vše je krásně při cestě. Obec Krasíkov, určitě nepřehlédnete!
Nejsou lázně jako lázně. Každé mají něco do sebe, a proto i Konstantinovy stojí určitě za návštěvu.
Výletům zdar!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|