Co to skrývá náš Olomoucký kraj – ano, jsou to Lázně Jeseník.
Tento článek vám odhalí jejich historii, výjimečnost a popíše resort, jak jen to půjde.
Pojďme se tedy společně podívat na první část: historii Lázně Jeseník.
Vincenz Priessnitz je zakladatelem prvních vodoléčebných lázní v rakouském císařství a vůbec na celém světě – Lázní Jeseník.
Pan Priessnitz měl od počátku budování nemalé problémy s vrchností i spoluobčany, když se jim snažil „prodat“ myšlenku uzdravování za pomoci vody, která byla obyčejná. Někteří ho považovali za všemocného lékaře, jiní za šarlatána a podvodníka, který podepsal smlouvu s ďáblem.
Všechno začalo v útlém mládí Vincenze, který zrovna pásl stádo v horách, když si v dálce všiml srnky, která byla u studánky a máčela si zde svou poraněnou nohu. Chodila sem v pravidelných intervalech. Malý Vincenz si polohu studánky zapamatoval a vrátil se sem po čase, když mu zranil nohu splašený kůň. Noha se mu údajně uzdravila neskutečnou rychlostí. Poté se sem vracel pravidelně při každém zranění, které se mu přihodilo – spadla na něj kláda dřeva při převážení. V této situaci měl dokonce zlomená žebra, což na onu dobu nebylo dobré. Antibiotika nebyla lehce dostupná a lékaři Vinceznovi doporučovali, aby si dělal obklady z bílého vína. Nedávali mu velkou naději na uzdravení.
Vincenz však za pomoci svojí matky a vody ze studánky svá žebra vyléčil. Prý si je přes bolest narovnal o svou židli, prohnul se a jeho matka mu dělala obklady onou zázračnou vodou.
Všechno tohle však Vincenz po čase přikládal svému rozumu, než zázračnosti oné vody. Uvědomil si, že voda ve studni v něm jen projevila touhu po uzdravování.
Po čase se tedy začal věnovat pohmožděninám a zlomeninám lidí i zvířat. Dělal jim nejrůznější zábaly, k léčbě používal výhradně teplotu vody.
V určitou chvíli se pan Priessnitz rozhodl stát lékařem, aby mohl konat dobro pro společnost. Chtěl se podělit o svůj um léčit.
Vincenz Priessnitz musel žádat řadu měst tehdejší rakouské monarchie o povolení založit si léčebné lázně.
Potřebná usnesení se mu podařilo získat až v roce 1822, kdy tedy založil první vodoléčebné lázně na světě.
Nejdůležitější byla výstavba lázeňského domu. Ten byl zpočátku dřevěný, musel se však předělat na kamenný, aby vydržel větší návštěvnickou zátěž. Poté nesměly chybět kádě (necky) s horkou i studenou vodou, kam se pacienti ponořovali při různých léčebných procedurách.
Místo navštívilo mnoho osobností. Mezi některé patří například Nikolaj Vasilijevič Gogol nebo Josef Krasoslav Chmelenský.
Lázně byly a jsou velmi populární dodnes.
Lázně Jeseník se tedy nacházejí v Olomouckém kraji, které jsou obklopené přírodou.
Jedná se o raritu mezi lázněmi. Ano, je to kvůli oné zmiňované vodoléčbě.
V oblasti Jeseníků je kolem 11 tisíc obyvatel, což je čtyřikrát méně než ve slavných Karlových Varech (české nejznámější lázeňské město).
Ne seznamu léčených onemocnění je mnoho položek:
a) Nemoci oběhového ústrojí (vysoký krevní tlak, různé srdeční choroby, ohrožení cévního systému a mnoho dalších)
b) Nemoci dýchacího ústrojí netuberkulózního rázu (astma bronchiale, alergická onemocnění související s dýchacím aparátem, chronická bronchitida, poruchy hlasu a pooperační stavy dýchacích cest)
c) Duševní poruchy mládeže (psychotické stavy a neurózy, epilepsie, psychosomatické choroby a další)
d) Nemoci ovlivňující vnitřní sekreci trávicího traktu, či látkové výměny (obezita, cukrovka, choroby jater, či obecná vysoká hladina tuků)
e) Kožní onemocnění (atopické ekzémy, či dermo-respirační syndromy)
f) Ženská onemocnění (Krvácení, Funkční a Klimakterický syndrom)
Samozřejmě je zde možnost léčby všech věkových kategorií, kromě duševních poruch u dospělých jedinců. Toto rozdělení je platné od roku 1992. Děti a dospívající zde mají při léčebných pobytech možnost se účastnit určitých uvolňujících aktivit jako například: Ergoterapie (tvorba v dílnách) – většinou jde o práci bylinkami a květinami, arteterapie (kreslení a malování za doprovodu hudby), či solux (jednoduché venkovní opalování. Holt doktoři mají chytrý název pro všechno.
Priessnitz – Přesnějším názvem je Sanatorium Priessnitz, či Priessnitzovo sanatorium. Jedná se o hlavní lázeňskou budovu, která byla založena v roce 1910 v secesním stylu. Autorem byl tehdejší Leopold Bauer a tato budova dodnes tvoří dominantu v širokém okolí.
Budova leží 650 metrů nadmořské výšky a hlavní výhled tvoří hřeben Hurbého Jeseníků. Celkově je budova 2 km nad městem Jeseník, což zpříjemňuje výhled v nočních hodinách o to více.
Toto Sanatorium má 20 apartmá, 32 jednolůžkových pokojů a 88 dvoulůžkových. Většina z nich má vlastní sprchu, koupelnu a toaletu, minibar, trezor, televizi a balkon.
Jako unikát je brána jídelna a Restaurace, která je zde od roku 1837 v srdci celého sanatoria.
V této budově se odehrává velká většina léčebných procedur a jiných zážitků.
Další budovou, která stojí za zmínku je tzv. Jan Ripper. Tato budova je pojmenovaná po jednom z manželů dcery zakladatele Priessnitze.
Budova byla nově rekonstruovaná v roce 1996 a je ve velmi klidném centru lázeňského areálu. Návštěvníci mají i odsud možnost výhledu na pohoří Hrubého Jeseníku.
V ubytování jsou 4 apartmány, 15 jednolůžkových a 32 dvoulůžkových pokojů. K dispozici je samostatná recepce, obchody se suvenýry a vybavení stejně jako v budově Priessnitz.
Poslední budovou, o které si v souvislosti Lázně Jeseník něco povíme, je Bezruč.
Tato budova byla naposledy rekonstruovaná v roce 2001 a obsahuje hlavní jídelnu pro pacienty několika lázeňských domů.
Je zde společenská místnost, lékařská ordinace, inhalace a recepce v nepřetžitém provozu. Pokud chcete jinou léčebnou proceduru než inhalaci, musíte do menší budovy, která se jmenuje Hrad. Je vzdálená přibližně 200 metrů.
Dále se zde nachází dům Bílý Kříž, kolonáda a další menší stavby, které jistě na místě nepřehlédnete.
Prvním místem, které stojí za návštěvu je určitě Hrubý Jeseník. V zimně lyže, v jiné roční období túra. Pokud tedy máte sílu a energii, běžte načerpat přírodní vibrace z okolních lesů.
Poté vám zde nabídneme návštěvu Jižního svahu, známého také jako Sluneční stráň, což je plocha přímo za Sanatoriem Priessnitz. Nachází se zde několik obrazců, trojrozměrných soch a malých kamínků. Nejznámější z nich je Sluneční brána, což jsou dva svislé kameny, přes které je položen jeden vodorovně. Jedná se o umělé přírodní umění.
V okolí je také velké množství vyhlídek, které nabízejí různé úhly pohledu na město Jeseník a pohoří jako takové.
Poté se zde nachází socha tzv. bronzového lva, který si nese pověst: Kdo se dotkne špičky jeho ocasu a bude si něco přát, tomu se to splní. Tato socha je symbolem lázní.
Jako další zde jsou dvě kolonády: Malá a Velká. Nepřehlédnete je a nebudeme vás připravovat alespoň v něčem o první dojem.
Lázně Jeseník (Sanatorium Priessnitz) za to určitě stojí! Výletu zdar.
Kvíz lázně Jeseník
V tomto kvízu na vás čeká 5 otázek | Lázně Jeseník
Otázka
Vaše odpověď:
Správná odpověď:
Vaše odpovědi
Kvíz Lázně Kundratice
Otázka
Vaše odpověď:
Správná odpověď:
Vaše odpovědi
Kvíz o Hradu Bezděz
Pojďte si vyzkoušet své znalosti, které jste mohli načerpat během čtení a prohlížení fotografií z galerie hradu Bezděz a jeho překrásného okolí.
Otázka
Vaše odpověď:
Správná odpověď:
Vaše odpovědi
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|